A co Arbolet? (Dříve Arbolet.cz, nyní Arbolet.net)

Ha! Konečně je to tady a někdo přišel na důkaz, že to je podvod! No, to vás asi zklameme, minimálně zatím. V každém případě Arbolet jako systém je daleko sofistikovanější než to, co jsme prověřovali a hodnotili doposud. Takže jsme mu věnovali několik měsíců a zkoumali ho zevnitř členské základny a nyní vám sepíšeme své dosavadní poznatky a dojmy z této služby. Bude to delší, než jste od nás zvyklí, ale koneckonců nic takového tady (zatím) ještě nebylo. Pro usnadnění jsme vám některé důležité informace vytučnili, ale pro celkový obraz je dobré číst pochopitelně vše.

Začneme od základních kamenů. Jedním z hlavních principů podvodných systémů je pomocí reklamy oslovit a ulovit co nejvíce lidí, než se provalí pravá podstata věci. Pokud víme, tak Arbolet žádné placené reklamy nevyužívá. Rozhodně ne ve formě, jaká je typická pro odchyt klasických internetových uživatelů. Navíc má striktně omezen (a mnoho měsíců teď byl úplně zastaven) náběr nových členů, což je věc, která se jeví pro nekalé úmysly přímo kontraproduktivně. Ano, už jsme si řekli o psychologickém prvku „posledních zbývajících míst“, ale Arbolet má čekací listinu, ze které se nabírá, pokud víme, jen velmi málo (téměř vůbec a vedení služby se tím netají) a přímý vstup vám může zajistit jen pozvánka člena, který už uvnitř je (ozkoušeno). A i tyto pozvánky jsou silně limitované a například za poslední půlrok jich dostali členové velice málo – většina žádnou, někteří jednu, ti aktivnější pak dvě nebo maximálně tři. A tady je jedna ze zásadních otázek – proč tak radikálně omezovat rozšiřování řad? Jde o vytvoření dojmu skutečné exkluzivity? Těžko říct, jestli by se takový přístup vyplatil, než by se případný podvod provalil, ale myslíme si, že určitě ne. Díky tomuto můžeme s jistotou říci, že se rozhodně nejedná o systém Letadla, nicméně toto by neeliminovalo Ponziho schéma.

Když se pak člověk podívá na web, tak ten je rozhodně mnohem komplexnější, než by se čekalo. Žádná statická jednolistá stránka. A především je tam očividně neustále vyvíjena nějaká aktivita. Vedoucí tým poměrně stabilně přidává do této „služby“ další a další prvky a některé evidentně vyžadují nejen spoustu času a úsilí, ale i značné odborné dovednosti. Za celým tímto projektem rozhodně stojí někdo, kdo ví co dělá. Navíc obsah pomáhá vytvářet i členská komunita – najdete tu překlady článků o kryptoměnách, zprávy z oblasti financí či občas i politiky. Arbolet si celkově staví na členské základně, což je také divné. Zatímco šmejdi komunikují se svými úlovky jednotlivě, aby neměli šanci bavit se spolu a sdělit si dojmy a společně složit obraz podvodu, tady existuje vlastní vnitřní členské fórum a členové jsou k aktivitě a komunikaci přímo vybízeni. Navíc je tu velmi kvalitní a aktivní emailová podpora, se kterou jsme vedli nejeden rozhovor a rozhodně zanechala dobrý a kompetentní dojem. Ano, pro podvodníky je sice nezbytné vzbudit dobrý dojem, ale už jsme komunikovali s hodně z nich, abychom poznali, žě tohle je přecijen jiné. Dá se říci, že nám osoba na podpoře (jde pravděpodobně o jednoho člověka) sedla „až moc“, ale na druhou stranu rozhodně ví, co dělá a nutno říci, že když došlo na technický problém s funkcí účtu, byla zjednána velmi rychlá náprava.

Teď o co vlastně jde. Arbolet se v době naší registrace na první pohled tvářil jako investiční příležitost a to do arbitráže s decentralizovanou kryptoměnou zvanou Bitcoin. Dnes už jsou podle webu hlavními nosníky anonymní BTC/Kč peněženka, svobodné médium a informační portál. Zhodnocení ale nabízí stále a jeho momentální výše je hlavní kámen úrazu a největší příčina nedůvěry. Podle vrstev (ty charakterizuje především doba výběru z nich – den/týden/měsíc/rok!) se dostáváte na měsíční navýšení celkové částky o hodnotě 3,6,9 a 12,5% – ano, opravdu za měsíc. Nutno ale dodat, že se vedení projektu netají tím, že je skutečně momentální a s narůstající členskou základnou se bude časem snižovat. Tohle by vám majitel Ponzi schématu nikdy neřekl. Tvůrci, kterých je podle kódových přezdívek nejméně 7, se podle všeho snaží spíše o osvětu kolem kryptoměn a hlavně konkrétně Bitcoinu (což není ale nic špatného) a zhodnocování vložených financí je jen vedlejší efekt/způsob propagace.

Teď k samotnému pohybu financí v systému. Zkusili jsme vložit prostředky a po pár měsících je i vybrat. Je sice pravda, že o nějaké peníze jsme přišli v průběhu (musíte nejprve převádět při vkladu koruny na Bitcoiny, při výběru zase obráceně a směnárny si ukousnou svůj díl), ale přesto se nám podařilo bez větších problémů vybrat částku více než o třetinu vyšší, než jsme vložili. Tady žádný problém. Peníze nám skutečně vybrat šly. Nabízí se otázka, jestli to nebylo proto, že přítok financí je větší než odliv a proto je lepší takové platby nechat projít, aby se nenarušila důvěryhodnost. Navíc je téměř jisté, že se dříve či později do systému zase vrátí a změní se opět „jen v čísla“. Ale rychlost odezvy i výběru byla více než dobrá a celý systém pro výběr je nastaven a popsán stejně kvalitně jako pro vklad, což je nezvyklý úkaz a kladné znamení.

Arbolet má také mnoho funkcí, které nemají pro podvodníky žádný smysl. Maximálně tak kupovat si další čas pomocí získávání si další a další důvěry. Nabízí čistou BTC (označení pro Bitcoin) peněženku, umožňuje bezplatný a okamžitý převod prostředků mezi členy, účet doplňkově chrání automatické odhlašování a zvláštní PIN, je tu již zmíněné diskuzní fórum, pravidelně přibývající informace a překládané články, nedávno přidali svou vlastní platební bránu (což je mimochodem velmi náročný projekt) a krom zhodnocování CZK skrz BTC i možnost zhodnocovat samotný Bitcoin (sice jsou tam menší procenta než u CZK, na dvou vrstvách podle doby výběru 6 a 10% ročně, ale i tak). Velké překvapení pro nás je například dědické právo (pokud se po vámi zadanou dobu nepřihlásíte, systém by měl odeslat vaše přístupové údaje na vámi zvolený email, například manželovi, manželce, potomkovi…). Zdánlivě maličkost, ale při našem hodnocení celku to má poměrně velkou váhu, protože nikdo by takovouto funkci ani nečekal a kdyby to sami nepřidali, nikdo by neřekl ani popel. Absence tohoto prvku by sama o sobě nevyvolala žádné negace a přesto ho tam implementovali. Jako by jim vážně záleželo na dlouhodobém fungování a mysleli na budoucnost. Celkově nám přijde, že množství vynakládané energie na celý Arbolet by bylo pro podvodníky až zbytečné.

Závěrem: Nemůžeme sice na 100% vyloučit, že Arbolet je po tom všem skutečně podvod. Ale zatím nemáme jediný skutečně průkazný argument nebo důkaz, který by tomu nasvědčoval. Jediné negativní komentáře skrz naskrz internetem má pouze od haterů, kteří se ani neobtěžovali (soudě podle rozporu jejich tvrzení se základními principy popsanými ve FAQ) přečíst veřejnou část webu. Uvnitř systému vše funguje jak má a jak bylo řečeno a pokud se přecijen vyskytne nějaký problém, je řešen s až ohromující rychlostí. Jediné co se dá říci proti projektu je, že to prostě vypadá až moc dobře na to, aby to byla pravda. Pokud by se o podvod skutečně jednalo, byl by doslova do písmene geniální a precizně promyšlený. Nic takového tu rozhodně ještě nebylo a skutečně pravá podstata se podle nás projeví reálně až v rámci několika let. Nicméně budeme to dále sledovat a budeme vás informovat. Že by se zázraky přeci jen děly? No uvidíme.

Vaše redakce PS

spacer

Leave a reply