Nový obecně podezřelý faktor – Facebook reklamy

Pro některé z vás to možná bude šok, ale na Facebook nelze spoléhat jako na zdroj věrohodných a podložených informací. Ponecháme stranou cenzuru politicky (většinou anti-EU a anti-migrace) nehodících se příspěvků, s tím související omezování svobody slova a placené ovlivňování veřejného mínění a zaměříme se na to, co je v souladu s naším tématem a to jsou podvody.

Odkazy „navrhovaných příspěvků“, pokud jste si toho ještě nevšimli, nejsou prakticky nic jiného než reklamy, navíc zpracované na základě vámi poskytnutých informací. Je to klasická placená inzerce, kde si můžete za peníze napsat co jen libo, ať už je to pravda či nikoliv. Facebook tyto zadané kontrakty nepřezkoumává, rozhodně ne nijak pečlivě a většinou až po zveřejnění či nahlášení. Velmi snadno se tak může stát (a děje se to – poslední dobou čím dál častěji), že vám váš milovaný FB naservíruje v této sekci krystalický podvod a vy na něj plni důvěry kliknete a necháte se jím vtáhnout (protože to byl přeci oficiální odkaz na renomované službe ne?). Je to ale přesně naopak, nejen že Facebook tyto reklamy zveřejňuje, on ještě těm šmejdům pomáhá tím, že je přeposílá a pokládá lidem s největší pravděpodobností ovlivnění – na základě údajů, co jste do něj tito důvěřivci vložili! Momentálně jeden takový ukázkový podvod zpracováváme, dočkáte se ho do konce ledna.

Takže vy všichni, dejte si pozor co do Facebooku zadáváte a hlavně na co tam klikáte. Oni neručí za informace, které jejich služba pomáhá zprostředkovat a všecho riziko si musíte přefiltrovat vy sami. Pokud hledáte věrohodné informační médium, tahle sociální síť to rozhodně není, takže buďte obezřetní.

Nenaleťte!

Vaše redakce PS

spacer

Leave a reply