Letadlo, Pyramida, Ponzi

Letadlo, pyramida nebo Ponziho schéma. Dnes prakticky synonyma pro podvod a mnozí tak mylně nazývají cokoliv, co si myslí, že podvod je. Tento systém má ale přesto své zákonitosti, které jej definují.

Není to záležitost pouze virtuální sféry. Na rozdíl od jiný druhů podvodů je možné toto provozovat i skrz osobní setkání s papírovými bankovkami.

Základní princip Letadla/Pyramidy je takový, že lidé složí určitý obnos peněz a zároveň ještě přivedou další osoby, které udělají totéž. Po splnění obou podmínek má tato dřívější „generace“ obdržet finanční zisk. Ta další generace opět musí sehnat další „investory“, aby i ona vydělala a tak dále. Peníze se posílají po schématu nahoru do vrchních/prvních úrovní s tím, že část z nich se použije na výplatu lidí „po cestě“. Jelikož každý člověk musí přivést více než jednoho dalšího (obvykle tak kolem 3-5), početní nároky na každou generaci jsou vyšší a vyšší, až se systém dostane do bodu, když už do něj nikdo další nevstoupí. V této chvíli ta nejpočetnější skupina zainvestovala peníze, ale jelikož sama už nesplnila podmínku dalšího náboru, nic nezíská. To je nevyhnutelný konec. Tito lidé dole pak vlastně jen zaplatí těm nad sebou v systému a sami zůstanou s prázdnýma rukama. To jsou ti napálení a podvedení. Co se týče prvnotní osobní investice, může se jednat o přesně danou částku, nebo několik možných variant, které určují váš budoucí výdělek (např. když zainvestujete dražší variantu, budete mít větší zisk z lidí pod sebou). Co se týče nároku na nové dušičky, buď se jedná o konkrétní počet s konkrétní částkou, nebo tito nově přivedení musí dohromady splnit podmínku určitého celkového obnosu peněz.

Ponziho schéma je jakási varianta, kde lidé skládají peníze za účelem zúročení do fondu rovnou zakladateli a on se se také stará o nábor nových členů (nikoliv tedy příchozí investoři). Zakladatel ale peníze nezhodnocuje, nýbrž pouze používá částečně k vyplácení starších členů, aby systém udržel v chodu co nejdéle. Zbytek si pochopitelně nechá.

Pokud po vás někdo žádá vaše vlastní finance na investici, ale zisk podmíní ještě přivedením dalších platících investorů, už to samo o sobě je velmi podezřelé a vstup do takového systému důkladně zvažte a raději se toho vyvarujte. Solidní investiční programy od vás nikdy nevyžadují nábor dalších platících oveček.

Ověřené podvody:

Podezřelé projekty:

(Ne na 100% ověřené podvody, ale velmi podezřelé)

Megaspooler: https://megaspooler.com/cz

Také jsme zaznamenali pokoutné pokusy skupiny Perform-ers, která se vydává za rozvíjejícíc se investorskou síť nové sociální/kreativistické sítě, ale pro dosažení zisku splňuje podmínku Letadla (zaplať a přiveď další platící), kde jsou peníze přepočítávány na body a operují s tzv. finančními bazény (dosažení určitého počtu bodů celkově), aby to nebylo tak zjevné. Nové zájemce vodí na setkání ve veřejných salóncích, ale i na rádoby přátelská setkání na chaty, nabízejíc příležitost. Přesně jak se to dělalo v 90. letech s pyramidovými hrami. Vypadá to podezřele a doporučujeme se vyhnout.

 

Nenaleťte!

Vaše redakce PS