Obecně podezřelé faktory

Je několik věcí, jejichž spatření už samo o sobě naznačuje, že je třeba být opatrný a zrovna do tohoto systému se bezhlavě nevrhat. Jakmile tyto spatříte, buďte skutečně ostražití a skutečně si svůj vstup do onoho projektu rozmyslete.

Vy nám jen odvedete % …..

Asi nejčastější trik, který se váže na dnešní podvody. Jejich autoři vám nabízí vedení s tím, že jim za to zašlete část svého zisku. Většinou se to pohybuje kolem 10%. Na první pohled to znamená, že oni vydělají, jen když vyděláte vy. Že takový systém nemůže proto být podvod a bude dbát na finanční zájmy vás „klientů“.

Jenže to co už nevidíte je to, že s klienty se pracuje v sekcích. Zjednodušeně řečeno jedna skupina dostane tipy na výsledek A a druhá skupina klientů na stejnou událost dostane tip na výsledek B. Za předpokladu, že má událost pouze dva možné výsledky to znamená, že jedna skupina vydělá. Ta pošle z výdělku procenta zprostředkovateli. Ten tak vydělá. Druhá skupina prodělá, ale to už podvodníka netrápí, protože vložené peníze nebyly jeho.

Pochopitelně čím více možností, tím více skupin pro zasílaných tipů. Je to jednoduše jen hra náhody. Není to o zázračných algoritmech, geniálních prognózách či věrohodných kontaktech na nejvyšších místech. Čistě teoreticky skutečně na těchto systémech vydělat můžete, pokud máte štěstí a vám zasílané tipy náhodou vycházejí ve větší míře. Toto může klidně trvat i několik měsíců. Je ale jen otázka času, než se od vás štěstí odvrátí a vy přijdete nejen o vydělané prostředky ale i vklad.

Jediný kdo na tomhle skutečně vydělá je ten parazit, který systém provozoval. Až to přestane vydělávat, přestane komunikovat, peníze sbalí a stáhne se. A velmi pravděpodobně založí v budoucnu další podobný projekt s obměnami ale se stejným sílem.

Zainvestujete a přivedete…

Toto se netýká pouze webových systémů. Pokud kdekoliv bude podmínka, že musíte zainvestovat peníze a přesto ještě přivést další členy, kteří udělají totéž, aby jste vydělali, je to podvod. U seriózních investic stačí pouze vaše peníze, aby vydělávaly. Jinak se jedná o klasické Letadlo nebo-li Pyramidu. Systém, kde se peníze posílají po schématu nahoru a vydělávají ti v nejvyšších/prvních úrovních. Zná to snad každý „dej dvacet tisíc a přiveď minimálně pět dalších lidí co udělá totéž a máš 25 tisíc plus pět za každého dalšího člověka navíc“. Částky i požadavky na přivedené lidi se mohou různit. Někdy jde o přesná čísla a počet lidí, jindy musí vámi přivedení lidé jen dát dohromady určitý počet „bodů“, což je vlastně jen jiný název pro určitý objem finančních prostředků. Vždy, když se takový systém vyčerpá z možných lidských zdrojů (už nikdo nebude ochotný do něj investovat), lidé z nejnižších úrovní prodělají, protože sice složili vklad, ale už nesehnali nikoho dalšího, nebo jich nesehnali dost. Těchto lidí je logicky co do počtu nejvíce. Jednoduše řečeno, ti nahoře vydělají, ti dole ve schématu pyramidy prodělají. Jednoduchá matematická zlodějina.

Reklamy na videoportálech

Jistě většina z vás více či méně používá nějaké videoportály ke sledování svých oblíbených filmů a seriálů. Je to zadarmo a většinu tam můžete vidět s fantitulky daleko dříve, než mají premiéru na některé z českých televiních stanic. To vám nikdo nemůže mít za zlé. Faktem ale zůstává, že weby musí své aktivity nějak financovat a to je pochopitelně realizováno pomocí reklam, jejichž složení si oni sami ani nevybírají. Ať už jde o vyskakovací okna, nebo malou lištu dole v okně s přehrávaným videem, je třeba si na to dávat pozor. Majitel webu totiž nemá ani možnost nějak filtrovat to, co je jeho divákům nabízeno a spolu s jeho obsahem propagováno A jelikož ani zprostředkující reklamní firmy to neřeší a zařadí do těchto systémů kohokoliv, kdo za to zaplatí, můžeme tu narazit na hodně šmejdů. V době psaní této zprávy je tam populární například tzv. Česká metoda, ale již dříve tam hodně zmetků protlačovalo různé variace podvodů s Binárními opcemi či Kurzovým sázením. Takže pozor na co tam klikáte a nevěřte tomu, že to je v pořádku, jen proto, že to je na vašem oblíbeném portálu v okně s oblíbeným seriálem.

Facebook a jeho „navrhované příspěvky“

Pro některé z vás to možná bude šok, ale na Facebook nelze spoléhat jako na zdroj věrohodných a podložených informací. Ponecháme stranou cenzuru politicky (většinou anti-EU a anti-migrace) nehodících se příspěvků, s tím související omezování svobody slova a placené ovlivňování veřejného mínění a zaměříme se na to, co je v souladu s naším tématem a to jsou podvody.

Odkazy „navrhovaných příspěvků“, pokud jste si toho ještě nevšimli, nejsou prakticky nic jiného než reklamy, navíc zpracované na základě vámi poskytnutých informací. Je to klasická placená inzerce, kde si můžete za peníze napsat co jen libo, ať už je to pravda či nikoliv. Facebook tyto zadané kontrakty nepřezkoumává, rozhodně ne nijak pečlivě a většinou až po zveřejnění či nahlášení. Velmi snadno se tak může stát (a děje se to – poslední dobou čím dál častěji), že vám váš milovaný FB naservíruje v této sekci krystalický podvod a vy na něj plni důvěry kliknete a necháte se jím vtáhnout (protože to byl přeci oficiální odkaz na renomované službe ne?). Je to ale přesně naopak, nejen že Facebook tyto reklamy zveřejňuje, on ještě těm šmejdům pomáhá tím, že je přeposílá a pokládá lidem s největší pravděpodobností ovlivnění – na základě údajů, co jste do něj tito důvěřivci vložili!

Takže vy všichni, dejte si pozor co do Facebooku zadáváte a hlavně na co tam klikáte. Oni neručí za informace, které jejich služba pomáhá zprostředkovat a všecho riziko si musíte přefiltrovat vy sami. Pokud hledáte věrohodné informační médium, tahle sociální síť to rozhodně není, takže buďte obezřetní.

eRmail

Aby bylo jasno, tuto službu neoznačujeme za podvod. Když už nic, na to nemáme dostatek informací. Proč se o ní zmiňujeme je fakt, že si ji oblíbilo dost šmejdů a pomocí jejího systému se formou reklamy prezentují, většinou jako možnost práce z domova se zajímavým výdělkem. Pokud si myslíte, že proto, že eRmail je oficiální služba se přes ní nemohou šířit podvody, jste na omylu. Oni dostanou zakázku na propagaci stránky a peníze a víc je nezajímá. Prostě obchod a když se více o propagovaný produkt nezajímají, ani nemusí vědět, že ona stránka je podvodná. Takže pokud jste členy eRmailu nebo podobného systému, věnujte nabídkám práce přes internet velkou pozornost. Zvláště podvody s Binárními opcemi tam jen bují.

 

Nenaleťte!

Vaše redakce PS